Adriaan Guldie laat zien hoe klanten wél terugkomen
BARNEVELD - Een ervaren ondernemer met een scherp oog voor menselijk gedrag: zo kun je Adriaan Guldie, eigenaar van Guldie Colostore in Barneveld, gerust noemen. Na jarenlange ervaring in de retail besloot hij zijn kennis niet langer voor zichzelf te houden. Zijn boek Help, klanten! is een praktische handleiding voor iedereen die beter wil leren verkopen.
Het idee voor het boek ontstond spontaan, vertelt Guldie. “Ik gaf mijn medewerkers regelmatig trainingsavondjes over verkoop. Op een dag dacht ik: ik moet dit eens opschrijven. Eerst voor mezelf, later ook voor anderen.” Wat begon als een stapeltje notities groeide uit tot een compleet handboek voor beginnende verkopers.
Hij ziet in de praktijk nog te vaak dat verkoop wordt verward met overtuigen. “Veel mensen denken dat verkopen gaat over de deal sluiten, maar het draait juist om de klant die terugkomt. Soms betekent dat dat je even níet verkoopt.”
In Help, klanten! neemt hij de lezer stap voor stap mee door het verkoopproces, van begroeting tot afscheid. “Het begint al bij groeten. Dat lijkt vanzelfsprekend, maar daar gaat het vaak mis. Sommige verkopers negeren een klant, anderen vallen hem juist te snel lastig. Je moet iemand eerst even met rust laten, zodat hij zich op zijn gemak voelt.”
Zijn voorbeelden komen rechtstreeks uit de winkelvloer. “Iedereen kent het standaardgesprek: ‘Kan ik u helpen?’ ‘Nee hoor, ik kijk even.’ ‘Prima, roept u maar.’ Dan is het gesprek voorbij voordat het begonnen is. Als je dat patroon doorbreekt, maak je meteen het verschil.”
De titel van het boek is een knipoog. “Veel beginnende verkopers vinden klanten spannend. Dat herken ik zelf ook. Maar zodra je je vak kent en weet wat je doet, verdwijnt die angst. Daarom draait dit boek om vaardigheden, niet om grote theorieën. In winkels heb je geen managementtaal nodig, maar simpele, werkbare tips.”
Ook voor ondernemers en leidinggevenden bevat het boek nuttige inzichten. “Er zitten hoofdstukken in over klachten en retouren en je kunt het ook gebruiken om zelf korte trainingen te geven aan je team. Je hoeft geen dure cursus te volgen om beter te worden; pak gewoon een hoofdstuk en oefen ermee op maandagochtend. Als winkeliers dit gebruiken om hun team beter te maken, dan is mijn doel bereikt.”
Help, klanten! van Adriaan Guldie wordt uitgegeven via selfpublishingplatform Booksout en is verkrijgbaar bij bol.com en managementboek.nl. Het bevat tien korte hoofdstukken met praktische tips voor iedereen die beter wil leren verkopen.
Prijs: €17,50
Verkrijgbaar via: bol.com, managementboek.nl en uitgever Booksout
Uitgave: paperback, print-on-demand
